על סדר היום

מפלגת משפט צדק דורשת לשים קץ לעינויי בני נוער על ידי השב"כ

התקוות כי לאחר הביקורת הנוקבת שהטיחו בתי המשפט בחוקרי השב"כ בפרשות דומה והדורמציון, כאשר ההודאות שהוצאו מהנאשמים באמצעות עינויים פיסיים ופסיכולוגיים נפסלו, הפרקטיקה המחפירה של הוצאת הודאות בכוח תיפסק, התבדו. בימים אלה שב"כ מנהל מעצרים של צעירים יהודים, תושבי יו"ש, כולל ילדים, כאשר נשללות מהם זכויותיהם הבסיסיות. הם מנועים מלהיפגש עם עורכי דינם במששך תקופת ארוכה ונחקרים באינטנסיביות ובברוטליות. האלימות מופנית גם כלפי הקטינים.

בחודש ינואר השנה בית משפט השלום בפתח תקווה ביקר בחריפות את התנהלות המחפירה של חוקרה שב"כ ביחס לשני עצורים שאחד מהם הוא בן 15 בלבד. התברר כי חוקרים הפעילו על צעירים לחץ כבד באמצעות שילוב בין אלימות פיסית למניעת שינה רציפה.  לדברי אחד העצורים, החוקרים קיפלו את ידיו, ואזקו אותו בצורה מכאיבה במיוחד בידיים וברגליים. זכויותיהם של העצורים "מופרות באופן הבסיסי ביותר" – כתבה השופטת בספק דינה. רק לפני מספר ימים נודע על מעצר צעיר יהודי נוסף על ידי השב"כ, גם ממנו נמנעה אפשרות להיפגש עם עורך הדין. סביר להניח כי בימים האלה גם הוא עובר מסכת עינויים.

בניסיון לשים קץ לעינוי צעירים ובני נוער על ידי השב" מנכ"ל ארגון "חוננו" שמואל  מידד (זנגי) פנה ב-12.01.20 לראש הממשלה בנימין נתניה בדרישה להתערב בנעשה. " כמי שאחראי באופן ישיר על השב"כ אני פונה אליך: טול קורה מבין עיניך. מי שמתלונן השכם והערב על אכיפה בררנית, חקירה בצורה פסולה והפרת זכויות שלו ושל מקורביו חייב לנקות קודם כל את האורוות שעליהם הוא אחראי"  – כותב זנגי. הוא מציין כי " בימים אלה עצורים במרתפי השב"כ צעירים יהודים החשודים בעבירות רכוש בלבד, מה שלא מונע מהשב"כ להתנהל כאילו מדובר בראשי ארגוני טרור: הוצאו נגדם צווי איסור מפגש עם עורך דין, החקירות התנהלו גם בשבת תוך רמיסה מכוונת ובוטה של אמונתם הדתית וכשהותר לנחקרים לפגוש עורכי דין הם דווחו על הפרה חמורה של זכויותיהם בחדרי החקירות".

מפלגת משפט צדק מגנה בתוקף את המנהג הפסול של הוצאת הודאות בכוח, קל וחומר כשמדובר בקטינים. יש לגנות גם את שתיקת הכבשים של הארגונים האמונים על שלום הילד שממלאים פיהם מים ואינם מוחים לנוכח הנעשה. המצב האבסורדי כאשר ב"דמוקרטיה היחידה במזרח תיכון" ילדים נחקרים בברוטליות, ללא ליווי עורכי דין ועובדים סוציאליים, וחווים טראומות פיסיות ונפשיות קשות, שהשלכותיהן עלולות להישאר איתם לאורך השנים, מעורר שאט נפש. יש להדגיש כי הדרך היחידה להפסיק את העינויים היא למצות את הדין עם האחראים על המעשים הללו שמפירים באופן שיטתי את הוראת בתי משפט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *